Visual LightBox Gallery generated by VisualLightBox.com
Cmentarz PODRZEKTA
KARTA CMENTARZA z dnia ...10.1994 (wypis archiwum Woj. Urz. Ochrony Zabytków w Poznaniu)
w karcie cmentarza występuje nazwa GAJEWO
Położenie cmentarza:
Około 1km na płd-zachód od Dolska, 150m na zachód od polnej drogi wiodącej do Gajewa.usytuowany na skraju kępy lasu, na stoku opadającym w kierunku płd.-zach.
Charakter rozplanowania:
nieczytelny
Powierzchnia:
700 m2
Data założenia:
prawdopodobnie 2 połowa XIX w.
Najstarszy nagrobek:
brak
Elementy cmentarza:
nagrobków wolnostojących - około 5 zdekompletowanych
dewastacja i rozkopywanie nagrobków, dzikie zarastanie krzewami, degradacja drzewostanu
Wnioski:
uporządkowanie terenu
LOKALIZACJA NA MAPIE - GPS N: 51° 58' 12" E: 17° 2' 36"
Cmentarz przylega do zachodniej granicy kompleksu leśnego, leżącego na południe od Wielkiego Jeziora Dolskiego. W pobliżu przebiega ul. Gajowa (miasto Dolsk). Ma kształ wąskiego prostokąta (ok.50x20m.), krótszym bokiem przylegającego do lasu. Pozostałe boki sąsiadują z polami uprawnymi.
STAN CMENTARZA
Teren cmentarza zarośnięty wiekowymi dębami, sosnami oraz krzewami bzów i jeżynami. Dewastacja cmentarza duża. Zlokalizowano ok.10 nagrobków oraz 1 przewróconą płytę nagrobną. Wszystkie nagrobki są mocno zarośnięte poszyciem (trawą, roślinami płożącymi). Caly teren cmentarza mocno zarośnięty, pozostałości nagrobków nie wystają ponad poziom ziemi i roślinności, co utrudnia lokalizację cmentarza. Właścicielem cmentarza jest gmina żydowska, co w powiązaniu z opiniami okolicznych mieszkanców, że był to cmentarz żydowski, nie pozwala na jednoznaczne zaliczenie cmentarza do ewangelickich.